POSADŹ ŻONKILE

I dołącz do akcji na rzecz opieki nad osobami nieuleczalnie chorymi

Żonkilowe „Pola Nadziei" są znakiem jednoczącym społeczeństwo z osobami cierpiącymi, uwrażliwiają
na ich potrzeby, a także skłaniają do refleksji nad sensem cierpienia, bólu i samotności.

więcej o akcji
Możesz udzielić wsparcia finansowego Hospicjum
dla Dzieci. Nr konta:
44 1160 2202 0000 0000 9776 5536
Fundacja "Pomóż Im"
ul. Ciołkowskiego 88J,15-545 Białystok
Fundacja Pomóż Im Niech inni się dowiedzą2017-06-21

"Pola Nadziei". Podsumowanie żonkilowej kampanii

Blisko 20 tysięcy żonkili zakwitło wiosną w województwie podlaskim w ramach VII edycji kampanii społecznej „Pola Nadziei”. W maju odbyła się doroczna, specjalna kwesta, z której całkowity dochód był przeznaczony na rzecz nieuleczalnie chorych podopiecznych Fundacji „Pomóż Im” prowadzącej Domowe Hospicjum dla Dzieci. Fundacja od początku koordynuje przebieg tej ogólnopolskiej akcji w regionie. W środę, 21 czerwca odbyło się podsumowanie kilkumiesięcznej pracy przeszło 1000 wolontariuszy.

Tradycyjnie wszyscy spotkali się w "Spodkach" Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury. Tam honorowe tytuły odebrali „Siewcy Nadziei”. W tym roku te specjalne wyróżnienia przyznawane najbardziej aktywnym podmiotom trafiły do: Zespołu Szkół w Kobylinie Borzymach, Zespołu Szkół w Jaświłach, Zespołu Szkół Mechanicznych w Łapach, Szkoły Podstawowej nr 12 w Białymstoku i przedszkolaki z Przedszkola Miejskiego nr 2 w Wysokiem Mazowieckiem.

Kampania wystartowała 7 października 2016 roku. Przez cały październik firmy, urzędy, instytucje państwowe, a przede wszystkim szkoły zdecydowały się na posadzenie cebulek żonkili, które kwitnąc wiosną tworzą żonkilowe pola mające w symboliczny sposób zwrócić uwagę na problem i los osób chorych i niepełnosprawnych.

W tym roku uczestnicy akcji posadzili około 20 tysięcy cebulek. Rok temu było ich „tylko” 12 tysięcy, a przed dwoma laty, podczas jubileuszowej – 5 edycji - „zaledwie” 7 tysięcy. Dotychczas, w ciągu minionych 7 lat zasadzono ponad 100 tysięcy żonkili w całym regionie.

- W ramach tegorocznej akcji współpracowały z nami aż 142 placówki. Tradycyjnie były to przedszkola, podstawówki, gimnazja, szkoły ponadgimnazjalne, internaty, bursy i domy kultury. Co ciekawe z roku na rok instytucji, które nas wspierają, pomagają i kibicują jest coraz więcej – mówił Arnold Sobolewski, prezes Fundacji „Pomóż Im”, która prowadzi jedyne w regionie domowe hospicjum dla dzieci. - W ramach tegorocznej majowej „żonkilowej kwesty” udało się nam zebrać blisko 202 tysiące złotych, ale nie jest to ostateczna kwota, ponieważ cały czas dokonywane są wpłaty na konto.

Pieniądze zebrane podczas całej kampanii będą przeznaczone nie tylko na rzecz Domowego Hospicjum dla Dzieci ale także…na wielki projekt Fundacji, czyli budowę domu opieki wyręczającej „Arka” połączonego z hospicjum.

Podczas majowej kwesty przedstawiciele Fundacji zbierali pieniądze w Białymstoku, Łomży, Sokółce, Ełku, Gródku, Kleszczelach, Wasilkowie, Czarnej Białostockiej, Supraślu i wielu mniejszych miejscowościach.
Byli w galeriach, sklepach PSS (Białystok), nie brakowało ich na rynkach i placach miejskich (Białystok, Sokółka, Gródek). Zbiórka pieniędzy odbywała się też w parafiach katolickich i prawosławnych.

Jak co roku uczestnicy kampanii organizowali kiermasze, wystawy, koncerty, podczas których również zbierano pieniądze. Nie zabrakło również tradycyjnego kursu wolontariatu. Po raz pierwszy oprócz kursu w Białymstoku został on też przeprowadzony dla mieszkańców Łomży i okolic. Łącznie przygotowano blisko 230 osób gotowych do pracy w charakterze wolontariusza.

W dorocznym podsumowaniu udział wzięło ponad sto osób. Na wszystkich czekała wyjątkowa, słodka niespodzianka - lody z Wytwórni Lodów Prawdziwych "u Lodziarzy".

Zobacz pełną galerię zdjęć!